מדינת ישראל משקיעה מאמצים רבים במיגור תופעת הסמים ועד שלא יחוקק אחרת, ההחזקה, השימוש, הייצור והסחר בסמים הינם אסורים בהחלט. למעשה, כל מי שעובר על כך מסתכן בענישה ע"פ חוק העונשין, וכאן נלמד מהן בדיוק עבירות סמים ומהי הענישה המיוחסת להן.

מהן עבירות סמים?

כל חומר שמצויין במסמך "פקודת הסמים המסוכנים" נחשב לסם, כאשר החומרים המופיעים שם הינם חומרים שמשפיעים על מערכת העצבים המרכזית (המוח) וגורמים לשינויים קוגניטיביים זמניים וקבועים כאחד כמו גם לבעיות רפואיות ונפשיות למיניהן. מפאת הנזק הפוטנציאלי של חומרים אלו, המדינה מתייחסת לכל מי שמייצר, מייבא, מייצא, מתווך, מוכר או משתמש בסמים ככזה שמבצע עבירה פלילית ודינו להיענש על פי החוק. חשוב להדגיש כי עבירות סמים מתייחסות לכל אותן הפרות החוק (יפורט בפניכם בהמשך) ללא קשר לסוג הסם. כך למשל, אין שום הבדל בין אדם שנתפס מוכר סמים "קלים" כגון קנאביס (גראס) לבין אדם אחר שנתפס מוכר אבקת קוקאין או הירואין, למרות שבהחלט מדובר בסמים בעלי השפעות שונות. עוד חשוב לציין כי חומרים שאינם רשומים בפקודת הסמים (למשל, סמי פיצוציות חדשים) עדיין אינם נחשבים כסמים, ועל כן עשויים לזכות את המחזיקים, המשתמשים או המשווקים אותם מכלל אשמה.

ענישה שונה לעבירות סמים שונות

ציינו כי לא קיים הבדל בהתייחסות המדינה לסוג הסם, כל עוד מבוצעת עבירה שעונה על הסעיפים השונים בלשון החוק. ועדיין, אין הדבר אומר כי הענישה בעקבות עבירות סמים הינה זהה עבור כולן. להלן דוגמאות למשכי המאסר המקסימאליים במקרים השונים :

• שימוש עצמי – החוק מפרט מהי הכמות (בגרמים) של הסמים השונים שמתחתיה אחזקת הסמים מוגדרת לשימוש עצמי. למשל, החזקת מריחואנה במשקל של עד 15 גרם תיחשב לשימוש עצמי, החזקת מורפין במשקל של עד 0.3 גרם וכו'. הענישה המקסימאלית במקרה זה עומדת על כ- 3 שנים אך לרוב נסגרת במשטרה ללא הגשת כתב אישום (בהתאם לעבר הפלילי).

• סחר בסמים – כאשר הכמות הנתפסת אצל הנאשם הינה גדולה מהכמות המוגדרת לשימוש עצמי, ניתן להסתבך בענישה מקסימאלית של עד 20 שנים. יש לציין כי החוק מבדיל בין סחר בסמים לצרכי עשיית רווחים או לצרכי חלוקה בלבד והמערכת המשפטית מתייחסת לעיתים גם לסוג הסמים וכמובן לעבר הפלילי של הנאשם.

• ייצור סמים – זוהי עבירה חמורה ביותר שדינה עד 20 שנות מאסר. ענישה מופחתת תינתן לחסרי עבר פלילי, גידול לשימוש עצמי לעומת גידול למטרות סחר ועוד.

כפי שניתן להבין, עבירות סמים הינן עבירות פליליות שעלולות להביא להשלכות חמורות על הנאשם, לכן חשוב מאוד להתקשר עם עורך דין פלילי המתמחה בעבירות אלו מרגע המעצר, ולקבל את הייעוץ המקצועי ביותר על מנת להביא לשחרור מהיר ולמנוע מאסר בפועל.

דילוג לתוכן