לעיתים רבות נדמה כי בכל מה שקשור לדיני המשפחה, ידן של הנשים היא על העליונה. ואכן, לאורך השנים ועל פי אינספור פסיקות עבר קביעה זו אולי נכונה באופן כללי, אך נכון להיום ובעידן המודרני, לגבר זכויות רבות שמגובות בחקיקה וחבל שלא להסתייע בהן. להלן מידע חשוב הקשור בנושא זכויות הגבר במשפחה והדרכים למימוש הזכויות במקרה הצורך.

זכויות הגבר במקרי אלימות במשפחה

עובדתית רוב מקרי האלימות במשפחה מבוצעים ע"י גברים כלפי נשותיהם ו/ילדיהם. אך מה לגבי המקרים בהם דווקא הגבר הוא הקורבן להתנהגות האלימה של האישה או כאשר התלונה אודות המעשה האלים הינה בדיה מוחלטת ממוחה של האישה? ובכן, לגבר מספר זכויות במקרים שכאלו. ראשית כל, כאשר הגבר חווה את המעשה האלים זכותו להגיש תלונה במשטרה, לבקש צו הרחקה ואף להביא למאסרה של האישה, כתלות בחומרת המעשה האלים כנגדו או ילדיו. שנית, כאשר מדובר בבדיה ניתן לפנות אל המשטרה בתלונה בגין תביעת שווא של האישה, דבר שמוגדר בעיני החוק כעבירה פלילית לכל דבר שדינה הוא עד 5 שנות מאסר בפועל. זכויות הגבר במשפחה מעניקות לו גם את היכולת לבקש צו הרחקה בעקבות תלונת שווא ולתבוע את האישה בתביעת לשון הרע לשם קבלת פיצויים. בנוסף יש לציין כי תלונת שווא של האישה, במיוחד תלונות חוזרות ונשנות ובעלות אופי דרמטי מדי, עשויות לגרום לאישה לאבד את משמורתה על הילדים, במידה ונקבע כי היא חסרת יכולת לטפל בהם.

זכויות הגבר במשפחה במקרי גירושין

במקרה של גירושין ניתן למצוא העדפה היסטורית ברורה של בית המשפט להעניק לאם את משמורתה ולתת לאב לדאוג למדורה ולמדור הילדים. זכויות הגבר במשפחה אינן מתנגשות עם קביעה זו אך בהחלט מאפשרות לגבר לשמור על חיי משפחה תקינים ולא לאבד את משפחתו לגמרי כתוצאה מהגירושין. כך למשל, על האישה לעמוד בכל הסדרי הראייה שנקבעו. למעשה, כאשר האם מונעת מהאב לראות את ילדיו היא עשויה להיתבע בבית המשפט לענייני משפחה ולהיות מחוייבת בקנסות על כל יום מניעה (בגובה של אלפי שקלים ליום).

אבהות

בכל הקשור לנושאי אבהות, זכויות הגבר במשפחה מקבלות משנה חשיבות. על הגבר להיות מודע כי קיום יחסי מין לא מוגנים עשוי להסתיים בכניסתה להריון של האישה, ובמידה ונולד ילד על הגבר לדאוג למזונותיו, לא משנה האם התבצעה "גניבת זרע" או לא. כמובן שזכותו של הגבר לבקש מבית המשפט לעבור בדיקת אבהות, וזאת על מנת להיות בטוח כי אכן הילד שלו. סירובה של האישה לעשות כן אינו מצטייר בצורה טובה בבית המשפט, שעשוי לאכוף את ביצוע הבדיקה או לשלול את טענות האישה על הסף.

דילוג לתוכן